Till innehållet

2020-02-04

Samordningsförbunden FINSAM i Skåne bjuder in till att utveckla ett nytt ledarskapsprogram med fokus samverkan

Samordningsförbunden i Skåne har under 2019 diskuterat fram möjligheten att utveckla ett chefsprogram för chefer i våra medlemsorganisationer.

Den 7 februari kommer förbunden i Landskrona/Svalöv, Mitt Skåne och Lomma Kävlinge /Lomma under ledning av Lawrence Flynn att arrangera en dag där chefer från förbundens medlemmar kommer jobba med att ta fram ett chefsprogram. Från Malmö kommer en representant från Arbetsmarknadsavdelningen att delta.

 

Fler nyheter

2025-09-11

Kartläggning av unga malmöbor

FINSAM i Malmö har blivit ombedd att bistå med en pilot för hur en kartläggning av unga malmöbor som uppbär försörjn…

2025-09-11

Systemvärdskap – ett sätt att hantera komplexa utmaningar med många samhällsaktörer

Samhällsnytta AB på Karlstad universitet har släppt en rapport kring ägarlösa tjänstesysytem.

2025-09-11

Effektiv resursanvändning med generativ AI – från promptning till avancerad tillämpning

Idag arrangerar FINSAM i Malmö ett seminarium kring hur en effektivare resursanvändning kan uppnås genom att prompta…

2025-09-10

Grundutbildning FINSAM september 2025

Nationella rådet arrangerar ett antal tillfällen med grundutbildningar för nyanställd förbundspersonal och styrelsem…

2025-09-09

Protokoll från styrelsemöte september 2025

FINSAM i Malmö hade styrelsemöte den 5 september. Protokollet för detta är nu signerat.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit