Till innehållet

2020-02-04

Samordningsförbunden FINSAM i Skåne bjuder in till att utveckla ett nytt ledarskapsprogram med fokus samverkan

Samordningsförbunden i Skåne har under 2019 diskuterat fram möjligheten att utveckla ett chefsprogram för chefer i våra medlemsorganisationer.

Den 7 februari kommer förbunden i Landskrona/Svalöv, Mitt Skåne och Lomma Kävlinge /Lomma under ledning av Lawrence Flynn att arrangera en dag där chefer från förbundens medlemmar kommer jobba med att ta fram ett chefsprogram. Från Malmö kommer en representant från Arbetsmarknadsavdelningen att delta.

 

Fler nyheter

2022-11-30

Välkommen till FRAM i Malmö

FRAM har tagit fram en film som välkomnar dig som deltagare till FRAM och som visar vad FRAM erbjuder dig och hur de…

2022-11-30

Vaeksthuset presenterar upplägg kring utbildning för AF/FK samarbetet

FINSAM kommer finansiera en utbildningsinsats kring reflektiv praktik som Vaeksthuset i Danmark håller i för AF/FK s…

2022-11-29

Samverkansforum presenterar sig för ENIG från Östersund

ENIG är ett projekt finansierat av Samordningsförbundet i Jämtland. Projektledaren från Östersund besökte FINSAM i M…

2022-11-24

Malmökraften 2.0 slutseminarium och spridningskonferens

Idag hade Malmökraften 2.0 slutseminarium. Bland annat redogjorde Sweco för preliminärresultaten av den utvärdering…

2022-11-23

FRAM börjar diskutera förutsättningarna att fortsätta sin verksamhet efter 2023

Idag träffades styrgruppen för FRAM och diskuterade förutsättningarna kring att fortsätta bedriva sin verksamhet eft…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit