Till innehållet

2018-06-18

REKO planerar workshop för att sammanfatta lärdomar till styrgrupp

Styrgruppen till REKO har via FINSAM gett de som arbetar i insatsen ett uppdrag.

Uppdraget består i att beskriva vad Försäkringskassan och Psykiatrin gör i samverkan mellan allmän psyk och FK under perioden från och med att en sjukskrivning blir aktuell på mottagningen till dess att den avslutas. Detta skall beskrivas utifrån den sjukskrivne Malmöbons perspektiv.

Den 24/8 kommer workshopen att hållas och den 3/9 kommer styrgruppen att träffas och diskutera vad som kommit fram i denna. Se nedan för tidsplanen för höstens arbete i styrgrupp i REKO.

1REKO

Fler nyheter

2024-06-26

Malmökraften inleder samtal om verksamhet 2025

Idag träffas representanter från Malmökraftens alla organisationer för att inleda samtal om hur Malmökraften skulle…

2024-06-26

Nya samtal kring AI

Idag träffar FINSAM i Malmö en sektionschef på Avdelningen för ekonomiskt bistånd och boende Enhet Ekonomiskt bistån…

2024-06-24

Samarbete med Lunicore kring AI

FINSAM i Malmö har under våren jobbat med Lunicore kring en AI förstudie.

2024-06-20

Integration och jämställdhet på arbetsmarknaden

Ett första samtal kring ett möjligt samarbete i form av en dialog mellan mellan Malmö stad, Lunds universitet, Normc…

2024-06-17

Sista styrgruppen Utebliven etablering

Efter 3 år avslutade idag Utebliven etablering SFI sin verksamhet med en sista styrgrupp. Det som återstår är att de…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit