Till innehållet

2018-06-18

REKO planerar workshop för att sammanfatta lärdomar till styrgrupp

Styrgruppen till REKO har via FINSAM gett de som arbetar i insatsen ett uppdrag.

Uppdraget består i att beskriva vad Försäkringskassan och Psykiatrin gör i samverkan mellan allmän psyk och FK under perioden från och med att en sjukskrivning blir aktuell på mottagningen till dess att den avslutas. Detta skall beskrivas utifrån den sjukskrivne Malmöbons perspektiv.

Den 24/8 kommer workshopen att hållas och den 3/9 kommer styrgruppen att träffas och diskutera vad som kommit fram i denna. Se nedan för tidsplanen för höstens arbete i styrgrupp i REKO.

1REKO

Fler nyheter

2023-12-14

Årets sista samtal med Samordningsförbundet Skåne Nordost

FINSAM i Malmö har under hösten träffat Samordningsförbundet Skåne Nordost för att utbyta tankar och erfarenheter. P…

2023-12-13

FINSAM med på sektionsmöte på AMA

FINSAM i Malmö har idag fått möjligheten att vara med på ett sektionsmöte på AMA.

2023-12-12

Lunicore presenterar möjligheter att arbeta med AI

Lunicore är ett aktiebolag som drivs av studenter med Lunds universitet som majoritetsägare. Idag presenterade de en…

2023-12-12

Malmökraften presenterar sig för Halmstad kommun

Som en del i ESF finansieringen så har Malmökraften i uppdrag att arbeta med spridning av sina erfarenheter i Sverig…

2023-12-07

Insikt lämnar slutrapport

Projekt Insikt är ett Finsamprojekt som har genomförts i samverkan mellan Arbetsförmedlingen och Arbetsmarknadsavdel…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit