Till innehållet

2018-01-31

Referensgruppen för Malmö stads projektplattform Etablera fler snabbare

FINSAM sitter med i referensgruppen för Malmö stads projektplattform Etablera fler snabbare. Idag träffades gruppen och diskuterade en workshop.

En workshop kring socialfondens och regionalfondens horisontella kriterier planeras under våren. Referensgruppen delade med sig av sina erfarenheter och pratade bland annat om behovet av att koppla samman projekt med ordinarie verksamhets uppdrag kring de olika kriterierna.

Etableramera

Fler nyheter

2019-05-28

Tjänstedesign i Skåne mellan samordningsförbund

Idag träffades tre förbund och Helsingborgs stad och diskuterade möjligheterna med tjänstedesign.

2019-05-27

REKO samarbete rullar vidare

REKO samarbetet mellan Försäkringskassan och Psykiatri Malmö/Trelleborg fortsatta idag med ett styrgruppsmöte.

2019-05-23

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Dagens styrelsemöte kommer ha följande på agendan:

2019-05-21

FINSAM träffas i regionalt skånenätverk

Idag och imorgon träffas det regionala skånenätverket för att diskutera gemensamma utmaningar i Skåne.

2019-05-21

Malmö stad samlas tillsammans med AF och FK för problemformulering kring de som står långt ifrån arbete

Under två dagar kommer ett 30 tal chefer och handläggare köra en LFA workshop för att utforska vilka gemensamma utma…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit