Till innehållet

2022-12-12

Referensgrupp Uppföljning FINSAM

SUS kommer att upphöra att användas from 2023 och Försäkringskassan har tagit fram ett nytt system som ska sjösättas under 2023. FINSAM i Malmö har varit med i den nationella referensgrupp som jobbat för att utveckla detta arbete.

SUS kommer att upphöra att användas efter 2022 och Försäkringskassan har tagit fram ett nytt system som ska sjösättas under 2023. FINSAM i Malmö har varit med i den nationella referensgrupp som jobbat för att utveckla detta arbete. Idag hade vi årets sista samtal kring detta som avslutades med en gemensam önskan om att fortsätta diskutera utvecklingen av uppföljning av finansiell samordning via referensgruppsarbete.

Fler nyheter

2026-10-12

Styrelsemöte FINSAM i Malmö oktober 2026

FINSAM i Malmös styrelse kommer träffas på Rådhuset den 23 oktober för årets nästsista styrelsemöte. Ett särskilt fo…

2026-10-12

Region Skåne bjuder in till dialog kring aktivitetskrav och läkarintyg

Region Skåne bjuder in till två dialogtillfällen gällande kommunernas ökade ansvar gällande aktivitet för invånare m…

2026-10-09

Extra styrgruppsmöte FRAM - ansökan 2027

Idag samlas styrgruppen för FRAM för att diskutera den ansökan som ämnas lämna in för 2027 års verksamhet.

2026-10-09

Utvecklingsprogram för förbundschefer

Samordningsförbunden i Sörmland, Värend och Höglandet har ställt samman en enkät kring intresse för ett utvecklingsp…

2026-10-08

SAMVERKAN I GRÄNSLANDET

Samordningsförbundet i Halland arrangerar en heldagskonferens kring samverkan där bland annat Linda Beckman, utreda…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit