Till innehållet

2021-06-01

Referensgrupp kring nytt system för uppföljning av samordningsförbunden.

Idag träffades referensgruppen som finns som bollplank till genomförandeprojektet att ta fram ett nytt system för uppföljning av samordningsförbunden.

Referensgruppen i projektet består av representanter från samordningsförbunden och från parterna. FINSAM i Malmö är inbjuden att delta i denna referensgrupp. Tanken med referensgruppen är att inhämta kunskap från myndigheter/organisationer, för förankring och som bollplank i vissa frågor.  Idag diskuterades bland annat olika alternativ till inriktningar och målgrupper både för individ- och strukturinriktade insatser.

 

Fler nyheter

2024-03-13

Malmökraften börjar jobba med implementeringsstrategi och förtydligad metodmanual kopplad till denna.

Malmökraften har som uppdrag under sin ESF finansiering att jobba med att sprida sig i Sverige och att implementera…

2024-03-11

LÖK gemensamma insatser

Idag träffades styrgruppen för LÖK gemensamma insatser för att jobba med de mål som tagits fram på den gemensamma ve…

2024-03-06

FINSAM i Malmö pratar med länsstyrelsen om samarbete

Imorgon kommer FINSAM i Malmö träffa företrädare för Länsstyrelsen och prata potentiella samarbeten.

2024-03-05

FINSAM i Malmö genomför behovsanalys

FINSAM i Malmö kommer under våren att genomföra en behovsanalys. Startskottet för detta arbete gjordes idag genom et…

2024-03-05

Avanti 2.0 lämnar slutrapport

Avanti 2.0 avslutades 2023 och lämnar med detta slutrapport för sina tre år men blickar också bakåt på de dryga 20 å…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit