Till innehållet

2019-06-28

Projekten i FINSAM träffas och diskuterar höstens utmaningar

Styrelsen i FINSAM har beslutat att projekten ska träffas fyra gånger per år under ledning av kansliet med syfte att lära av varandra.

Styrelsen i Finsam har beslutat att projekten ska träffas fyra gånger per år under ledning av kansliet med syfte att lära av varandra. Detta ska i sin stödja att flera  Malmöbor som deltar i FINSAM insatser kommer i arbete/till studier eller bryter rundgången i sin rehabilitering.

målupp

Fler nyheter

2019-10-21

FACT styrgrupp diskuterar implementering

Styrgruppen för FACT/konsultationsteamen inom psykos i Malmö hade samtal idag.

2019-10-18

DUA NYA styrgrupp träffas

Idag träffas styrgruppen för DUA nyanlända

2019-10-14

REKO arbetsgrupp

Idag träffades arbetsgruppen för REKO ett samarbete mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg.

2019-10-11

Samordningsförbundet NordNordväst arrangerar halvdag kring funktionell dumhet

Funktionell dumhet handlar om att tänka ”innanför boxen”, att noggrant följa regelverk och luta sig mot etablerade f…

2019-10-09

Ansökan om fortsättning på Malmökraften inlämnad till ESF

En ansökan om att fortsätta bedriva Malmökraften tom 30 juni 2022 har lämnats in till ESF av förbundets alla medlemm…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit