Till innehållet

2019-02-04

Processledarutbildning avslutas

FINSAM har under hösten 2018 och våren 2019 satsat på en processledarutbildning.

Syftet med utbildningen är att ge deltagarna kunskap om och verktyg kring processledning i en projektmiljö. Efter utbildningen ska deltagarna ha fått ökade kunskaper om projektledning i allmänhet, men framför allt konkreta verktyg för att som process-/projektledare i offentlig verksamhet leda och driva varaktig förändring.

Idag avslutades denna. Fokus låg på frågor från projekten samt frågan kring riskanalys av vad som sker i ett projekt utifrån frågorna sannolikhet och konsekvens.

 

 

Fler nyheter

2021-11-17

FINSAM kopplar samman

Med ett unikt mandat att röra oss fritt i de berörda organisationerna och lång erfarenhet av att jobba i det offentl…

2021-11-16

Kryddgårdenmodellens andra styrgrupp

Kryddgårdenmodellen har sitt andra styrgruppsmöte på fredag.

2021-11-16

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Årets sista styrelsemöte för FINSAM i Malmö hålls 19/11.

2021-11-16

Styrgruppsmöte FRAM

På fredag håller FRAM styrgruppsmöte

2021-11-16

Seminarium på omvårdnadsprogrammet på KomVux

Omvårdnadsprogrammet på KomVux i Malmö bjöd idag in FINSAM i Malmö för att dela med sig av sina erfarenheter för de…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit