Till innehållet

2019-02-04

Processledarutbildning avslutas

FINSAM har under hösten 2018 och våren 2019 satsat på en processledarutbildning.

Syftet med utbildningen är att ge deltagarna kunskap om och verktyg kring processledning i en projektmiljö. Efter utbildningen ska deltagarna ha fått ökade kunskaper om projektledning i allmänhet, men framför allt konkreta verktyg för att som process-/projektledare i offentlig verksamhet leda och driva varaktig förändring.

Idag avslutades denna. Fokus låg på frågor från projekten samt frågan kring riskanalys av vad som sker i ett projekt utifrån frågorna sannolikhet och konsekvens.

 

 

Fler nyheter

2018-10-18

Hantverket i Samordningsförbunden

Ett arbete med att fördjupa kunskapen om hantverket att jobba i samordningsförbund har gjorts. Ta del av slutsatsern…

2018-10-17

Förbundschefsdagar i Stockholm

Den 16-17 arrangerade Nationella rådet de årliga förbundschefsdagarna.

2018-10-15

Processledarutbildning inom FINSAM fortsätter

Syftet med utbildningen är att ge deltagarna kunskap om och verktyg kring processledning i enprojektmiljö. Andra til…

2018-10-12

Regional inspirationsdag i Eslöv

I år hade vi temat Liv-Arbetsliv. Ett åttiotal deltagare tog del av dagen.

2018-10-10

Planeringsdag Styrgrupp Dua Nya

Idag har styrgruppen för DUA Nyanlända träffats och FINSAM deltog.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit