2017-09-21
Probleminventering
För att kunna starta rätt insatser för Malmöbor i behov av samordnad rehabilitering inventerar FINSAM under augusti-oktober de utmaningar och problem medlemmarna upplever.
FINSAM träffar chefer på Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen, Psykiatrin, Primärvården, Funktionsstödsförvaltningen och Arbetsmarknads- och socialförvaltningen för att diskutera utmaningar de möter. Modellen som används som bas bygger på ett antagande om att om problemet är väldefinierat och de önskade effekterna är förtydligade så är det sannolikare att rätt aktiviteter kan genomföras.
Uppdraget är att presentera dessa samlat för styrelsen på styrelsemötet 20/10 med målet att kunna formulera inriktning på nya insatser inför 2018.

Fler nyheter
2022-11-23
Processledningsuppdrag kring unga vuxna
I samtal med socialtjänsten och Södervärns vårdcentral förtydligades ett uppdrag för FINSAM i Malmö att jobba med pr…
2022-11-23
Presentation till styrgrupp för FACT i Malmö
Igår presenterade utredaren i FINSAM i Malmö sitt underlag till styrgruppen för FACT i Malmö. Intervjuer har under v…
2022-11-22
Styrgrupp Avanti 2.0
Idag hade styrgruppen för Avanti 2.0 styrgruppsmöte.
2022-11-21
Utbyte kring vardagsdriften av ett förbund
Idag besökte FINSAM i Malmö Samordningsförbundet Skåne Nordost för ett utbyte kring vardagsdriften av ett förbund.
2022-11-18
Saknas det en pusselbit i ett av världens mest utbyggda välfärdssystem?
FINSAM i Malmö har varit med i en studie med titeln " Saknas det en pusselbit i ett av världens mest utbyggda välfär…