Till innehållet

2017-12-20

Probleminventering kring funktionsvariation

Idag har FINSAM varit involverade i en probleminventering kring arbetet med funktionsvariation på Arbetsmarknads- och socialförvaltningen.

FINSAM har tillsammans med medarbetare på Arbetsmarknads- och socialförvaltningen utforskat vad som görs för att fler med funktionsvariation skall närma sig arbetsmarknaden. Grundmodellen kring samtalet var den modell som FINSAM använder för att utforska gemensamma problemområden och ta fram aktiviteter som leder till att utfallet och effekter löser de konsekvenser problemen skapar.

Insatsbeskrivning

Fler nyheter

2019-03-21

Styrelsemöte i FINSAM i Malmö

Idag hade styrelsen i FINSAM i Malmö styrelsemöte

2019-03-19

Maria Malmö Tramadol referensgrupp

Idag hade referensgruppen för projektet Maria Malmö Tramadol möte

2019-03-19

Gör samordningsförbund någon skillnad?

Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) har fått i uppdrag av regeringen att utvärdera den verksamhet som samordni…

2019-03-18

Styrgrupp i Malmökraften

Idag hade styrgruppen för Malmökraften möte

2019-03-15

Skåneveckan för psykisk hälsa

Idag träffas ett antal aktörer för att planera 10 årsjubileet av Skåneveckan för psykisk hälsa på Studieförbundet Vu…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit