Till innehållet

2024-03-05

Över 20 års erfarenhet av att bedriva verksamhet kring utrikesfödda med migrationsrelaterad ohälsa.

Malmö stad har en lång erfarenhet av att arbeta med målgruppen utrikesfödda med migrationsrelaterad ohälsa. När Avanti 2.0 stängde dörrarna avslutades dryga 20 år av verksamhet av detta. Under denna period har ett antal olika metodstöd, uppföljningar, processkartläggningar och utvärderingar genomförts.

Malmö stad har en lång erfarenhet av att arbeta med målgruppen utrikesfödda med migrationsrelaterad ohälsa. När Avanti 2.0 stängde dörrarna 2023 avslutades dryga 20 år av verksamhet av detta. Under denna period har ett antal olika metodstöd, uppföljningar, processkartläggningar och utvärderingar genomförts.

Ta del av dessa under denna länk!

Fler nyheter

2022-12-12

Referensgrupp Uppföljning FINSAM

SUS kommer att upphöra att användas from 2023 och Försäkringskassan har tagit fram ett nytt system som ska sjösättas…

2022-12-12

Diskussioner kring unga som inte avslutar grundskola eller gymnasium

FINSAM i Malmö blev idag inbjudna till att diskutera utmaningar kring unga som inte avslutar grundskolan med fullstä…

2022-12-08

Försäkringskassan/Malmö stad/Finsam - förstärkt utredningsmodell

På fredag möts Malmö stad, Försäkringskassan och FINSAM i Malmö för att fortsätta diskutera en förstärkt utredningsm…

2022-12-08

Kryddgårdenmodellen har höstens sista styrgrupp

Den 9 december har Kryddgårdenmodellen höstens sista styrgrupp.

2022-12-07

När värdet varar längre än projektet

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit