Till innehållet

2021-06-23

Nationella SUS-nätverket träffas kring nya uppföljningssystemet

Idag träffas SUS-nätverket för sista gången innan sommaren. Syftet är att diskutera det nya uppföljningssystemet som ska ersätta SUS och bidra med de erfarenheter som gjorts under alla år med arbetet med SUS.

Idag träffas SUS nätverket för sista gången innan sommaren. Syftet är att diskutera det nya uppföljningssystemet som ska ersätta SUS och bidra med de erfarenheter som gjorts under alla år med arbetet med SUS.

NyaSUS

Fler nyheter

2023-10-26

Besök på Malmökraften från Samordningsförbundet i Halland

Idag besökte Samordningsförbundet i Halland Malmökraften för att utbyta erfarenheter kring att arbeta med Vaeksthuse…

2023-10-25

FINSAM i Malmö utforskar möjligheter kring att jobba med AI

Det finns idag en matchningsproblematik mellan arbetsgivare som söker arbetskraft och arbetssökande som söker jobb i…

2023-10-24

Samtal kring tjänsteutbud

FINSAM Landskrona Svalöv och FINSAM i Malmö träffades idag och diskuterade de olika tjänsteutbud förbunden använder…

2023-10-23

Planering inför spridning och implementering av Stockhomskraften och Malmökraften

Idag träffades verksamhetssamordnaren på Arbetsförmedlingen i Stockholm och förbundschefen som har i uppdrag att job…

2023-10-20

Hur kan vi jobba gemensamt med att skapa värde för våra medborgare via AI?

Detta var frågan som Malmö stad, Lunds kommun, Helsingborgs stad och Arbetsförmedlingen ställde sig i eftermiddag.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit