Till innehållet

2021-02-16

Nationell referensgrupp kring kommunikation om FINSAM

Idag träffas den nationella referensgruppen kring kommunikation om FINSAM.

Idag träffas den nationella referensgruppen kring kommunikation om FINSAM. Syftet med denna är att skapa en kanal för att lära av varandra, lyssna in och få större kännedom om det som sker, få en bättre förståelse för våra intressenter och
hur vi kan nå dem samt arbeta tillsammans för att skapa större effekt, bli mer samstämmiga och tydliga i kommunikationen kring FINSAM i Sverige.

Idag står följande på agendan:

  • Vilka problem ser ni  som vi kan lösa tillsammans med kommunikation? (Vad säger er omvärldsbevakning)
  • Vad behöver vi ta reda på/analysera/få mer kunskap om?
  • Tankar och idéer och kanske lite goda exempel?

FINSAM

Fler nyheter

2025-06-18

FINSAM i Malmö deltar i samarbete kring arbetsmarknadsfrågor i Öresund

Utifrån LÖK gemensamma insatser pågår det samtal kring hur Malmö stad och Arbetsförmedlingen kan samarbeta kring arb…

2025-06-17

Finsamstrategi Region Skåne

Region Skåne har bjudit in Skånes alla samordningsförbund för samtal om den finansiella samordningen i Skåne

2025-06-16

Gemensam satsning på kunskap kring psykisk hälsa

Samordningsförbunden i Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost kommer under 2025 och 2026 tillsammans med Vuxe…

2025-06-16

Protokoll från vårens sista styrelsemöte

FINSAM i Malmö har haft vårens sista styrelsemöte.

2025-06-11

”För första gången på många år var det någon som verkligen lyssnade”

Kryddgårdenmodellen gör skillnad för människor som kämpar för att komma tillbaka till arbete. Efter två års arbetslö…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit