Till innehållet

2025-10-01

Nätverket gällande elever från anpassat ut i arbete

FINSAM i Malmö har blivit tillfrågade att leda ett samtal kring det nätverk gällande elever från anpassat ut i arbete som träffats några gånger under våren.

Det som önskas uppnås är följande:

    • Synliggöra den gemensamma tänkta hela process för elever på anpassat gymnasium från start i skolan till ett långsiktigt arbete och detta även inkludera daglig verksamhet som aktör.
    • Visa var i denna process det finns behov av utvecklingsarbete
    • Tydliggöra syftet med att fortsätta träffas, ta fram mötesordning, ansvarsfördelning och arbetssätt för denna konstellation

FINSAM i Malmös symbol för processledning. Ett kryss, två cirklar och ett streck genom dessa.

Fler nyheter

2019-09-02

Vet Ni! över 800 lyssningar sedan starten

Vet Ni! är en podcast om arbetslivsinriktad rehabilitering, psykisk ohälsa, samverkan och vägen till arbete och stud…

2019-09-02

Rapport från SWECO

Sweco har lämnat sin rapport om Malmökraften. Uppdraget var att besvara två frågor: Hur jobbar handläggarna i Malmök…

2019-08-30

Tilltro till att medborgaren kan gå i arbete gör stor skillnad

FINSAM i Malmö besökte idag Vaeksthusets forskningscenter som forskat på vilka variabler som gör att arbetssökande k…

2019-08-30

Styrgrupp FACT

Styrgruppen för FACT/konsultationsteamet har haft höstens första möte. Följande stod på agendan

2019-08-29

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Den 6 september har FINSAM i Malmö höstens första styrelsemöte.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit