Till innehållet

2025-10-01

Nätverket gällande elever från anpassat ut i arbete

FINSAM i Malmö har blivit tillfrågade att leda ett samtal kring det nätverk gällande elever från anpassat ut i arbete som träffats några gånger under våren.

Det som önskas uppnås är följande:

    • Synliggöra den gemensamma tänkta hela process för elever på anpassat gymnasium från start i skolan till ett långsiktigt arbete och detta även inkludera daglig verksamhet som aktör.
    • Visa var i denna process det finns behov av utvecklingsarbete
    • Tydliggöra syftet med att fortsätta träffas, ta fram mötesordning, ansvarsfördelning och arbetssätt för denna konstellation

FINSAM i Malmös symbol för processledning. Ett kryss, två cirklar och ett streck genom dessa.

Fler nyheter

2020-10-08

FINSAM i Malmö möter ny förbundschef i Skåne

Ragnar Mattson är ny förbundschef i Samordningsförbundet i Helsingborg. Idag träffade FINSAM i Malmö honom via Teams…

2020-09-30

Malmökraften styrgrupp

Idag hade Malmökraften styrgrupp och diskuterade resultat och ekonomin i projektet.

2020-09-30

Digitalt seminarium kring rättspsyk

FINSAM i Malmö arrangerar idag ett digitalt seminarium för medarbetare i det förstärkta samarbetet.

2020-09-25

Styrgruppsmöte Aktivitetscenter

Aktivitetscenter har styrgruppsmöte idag och har följande dagordning.

2020-09-23

Hur ska jag förhålla mig till det ”nya normaltillståndet” i mitt ledarskap och i mitt arbetssätt?

FINSAM i Malmö arrangerar i samarbete med Samordningsförbundet FINSAM i Landskrona Svalöv och PwC ett seminarium kri…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit