Till innehållet

2025-10-01

Nätverket gällande elever från anpassat ut i arbete

FINSAM i Malmö har blivit tillfrågade att leda ett samtal kring det nätverk gällande elever från anpassat ut i arbete som träffats några gånger under våren.

Det som önskas uppnås är följande:

    • Synliggöra den gemensamma tänkta hela process för elever på anpassat gymnasium från start i skolan till ett långsiktigt arbete och detta även inkludera daglig verksamhet som aktör.
    • Visa var i denna process det finns behov av utvecklingsarbete
    • Tydliggöra syftet med att fortsätta träffas, ta fram mötesordning, ansvarsfördelning och arbetssätt för denna konstellation

FINSAM i Malmös symbol för processledning. Ett kryss, två cirklar och ett streck genom dessa.

Fler nyheter

2022-03-16

Styrgrupp Malmökraften

Idag diskuterade styrgruppen för Malmökraften förutsättningar inför ett fortsatt samarbete efter 2022 kring de erfar…

2022-03-16

Styrelseprotokoll underskrivet

Styrelseprotokollet från det senaste styrelsemötet i FINSAM i Malmö är nu underskrivet.

2022-03-15

Dialog kring återrapportering till regeringen av samordningsförbundens verksamhet

Försäkringskassan samlar varje år in information från bland annat SUS och återrapporterar hur det gått för den finan…

2022-03-14

Malmökraften möter norska NAV

Idag mötte projektledningen och FINSAM företrädare för norska NAV inför ett eventuellt utbyte i höst.

2022-03-14

Arbetsgrupp REKO

Överenskommelsen mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg om samarbete fortsätter och idag trä…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit