Till innehållet

2025-10-01

Nätverket gällande elever från anpassat ut i arbete

FINSAM i Malmö har blivit tillfrågade att leda ett samtal kring det nätverk gällande elever från anpassat ut i arbete som träffats några gånger under våren.

Det som önskas uppnås är följande:

    • Synliggöra den gemensamma tänkta hela process för elever på anpassat gymnasium från start i skolan till ett långsiktigt arbete och detta även inkludera daglig verksamhet som aktör.
    • Visa var i denna process det finns behov av utvecklingsarbete
    • Tydliggöra syftet med att fortsätta träffas, ta fram mötesordning, ansvarsfördelning och arbetssätt för denna konstellation

FINSAM i Malmös symbol för processledning. Ett kryss, två cirklar och ett streck genom dessa.

Fler nyheter

2022-05-23

Styrgruppsmöte på Kryddgårdsmodellen

Idag hade Kryddgårdsmodellen styrgruppsmöte.

2022-05-20

Studenter från Linneuniversitet intervjuar FINSAM i Malmö kring NPF diagnoser och psykisk hälsa

Två studenter intervjuade FINSAM i Malmö kring verksamheten kring psykisk hälsa men också kring projektformen som ar…

2022-05-19

Storstadssamverkan

Samordningsförbunden i Stockholm, Göteborg, Uppsala och Malmö träffades den 18-19/5 i Uppsala för att diskutera blan…

2022-05-16

Uppföljning FINSAM

Ett arbete med att ta fram ett helt uppföljningssystem som kommer kallas Uppföljning Finsam görs just nu av Försäkri…

2022-05-14

Ungdomskonferens med Arbetsmarknadsavdelningen, Ekonomiskt bistånd och boende samt Arbetsförmedlingen

Idag träffades arbetsmarknadsekreterare, socialsekreterare och arbetsförmedlare för en heldagskonferens kring unga a…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit