Till innehållet

2024-05-07

Malmöbor med i utveckling

FINSAM i Malmö har under några år haft ett fokus på att involvera Malmöbor i allt utvecklingsarbete som görs. I verksamhetsplanen för 2024 står följande att läsa.

"Tjänster och insatser hos förbundet ska skapa värde för förbundets medlemmar och för Malmöbon i behov av samordnat stöd. 100% av projekten startade av FINSAM ska ha involverat Malmöbor och förbundets medlemmars anställda vid framtagandet av projekten."

Idag träffade vi därför några deltagare från FRAM som ska vara med när vi gör vår behovsanalys den 5/6.

Fler nyheter

2025-09-18

Samtal om uppstart av aktiviteter för personer i behov av stöd

Lunds kommun har kontaktat FINSAM i Malmö för att ta del av erfarenheter kring att driva meningsfulla aktiviteter fö…

2025-09-16

Uppstartsmöte med IPS Unga

FINSAM i Malmö finansierar sedan i april en satsning på IPS för unga. ett samarbete mellan Arbetsmarknads- och soci…

2025-09-15

FINSAM i Malmö ombedd att processleda pass på förbundschefsdagar i Stockholm

Nationella rådet arrangerar förbundschefsdagar varje höst för landets alla förbundschefer. I år är det 10-11 novembe…

2025-09-11

Kartläggning av unga malmöbor

FINSAM i Malmö har blivit ombedd att bistå med en pilot för hur en kartläggning av unga malmöbor som uppbär försörjn…

2025-09-11

Systemvärdskap – ett sätt att hantera komplexa utmaningar med många samhällsaktörer

Samhällsnytta AB på Karlstad universitet har släppt en rapport kring ägarlösa tjänstesysytem.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit