Till innehållet

2025-06-03

LÖK gemensamma insatser avslutar workshopserie kring yrkesutbildningar

LÖK gemensamma insatser har som mål under året att jobba med att vägledningsprocesser i olika verksamheter behöver genomföras på ett likvärdigt sätt så att fler och rätt deltagare deltar i och avslutar yrkesutbildningar som leder till reguljärt arbete.

Idag avslutas denna serie med att knyta ihop samtalen för de första samtalen till en framåtsyftande plan kring ett gemensamt arbete kring yrkesutbildningar i Malmö.

FINSAM i Malmös ikon för processledning. En pil som går genom två cirklar och börjar i ett kryss

Fler nyheter

2024-02-13

Nationell introduktionsutbildning kring finansiell samordning

Nationella rådet kommer under året genomföra fyra utbildningstillfällen kring finansiell samordning utifrån lagen om…

2024-02-12

FINSAM i Malmö utsedd till ständig sekreterare för styrgruppen för LÖK gemensamma insatser

Den lokala överenskommelsen (LÖK) för gemensamma insatser ska tillse att genom samverkan förbättra kompetensförsörj…

2024-02-09

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Idag hölls styrelsemöte i FINSAM i Malmö.

2024-02-08

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Imorgon håller FINSAM i Malmö sitt första styrelsemöte för året.

2024-02-06

Insikts slutrapport läggs upp på arbetsförmedlingens intranät

Insikt var ett projekt som under 2023 som syftade till att undersöka varför Malmöbor fastnar i mångårig arbetslöshet…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit