Till innehållet

2021-11-23

ISF besöker Malmö för frågor rörande effektutvärderingen av Malmökraften

Idag besökte ISF, Inspektionen för socialförsäkringen, Malmökraften för att diskutera kring den data som de samlat ihop.

Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) ska utvärdera samordningsförbundens organisering och verksamhet. Granskningen är ett regeringsuppdrag. Uppdraget redovisas i tre delar. Den tredje delen är en effektutvärdering och den är av Malmökraften.

Läs mer om ISFs uppdrag här!

Fler nyheter

2023-02-03

Dagbok från en månad på FINSAM.

Hanna Lindqvist har under januari månad valt att lägga en del av den verksamhetsförlagda utbildning VFU som hon gör…

2023-02-02

Utebliven etablerings arbete under det gångna året

Här kommer en liten uppdatering om var projektet befinner sig och vad som är på gång i det kommande, för den som är…

2023-02-02

Malmökraften ger aldrig upp

Malmökraften kommer presentera sitt arbete på SKRs Idékonferens med fokus på arbetsmarknadsfrågor och ekonomiskt bis…

2023-02-01

Årets första styrelsemöte

FINSAM i Malmö har årets första styrelsemöte den 3/2.

2023-01-31

FINSAM bjuds in till AF/FK samarbetet på Arbetsförmedlingen för att diskutera uppdrag i regleringsbrevet.

FINSAM i Malmö kommer utifrån det nya regleringsbrevet på Arbetsförmedlingen träffa handläggare på AF och inventera…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit