Till innehållet

2021-11-23

ISF besöker Malmö för frågor rörande effektutvärderingen av Malmökraften

Idag besökte ISF, Inspektionen för socialförsäkringen, Malmökraften för att diskutera kring den data som de samlat ihop.

Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) ska utvärdera samordningsförbundens organisering och verksamhet. Granskningen är ett regeringsuppdrag. Uppdraget redovisas i tre delar. Den tredje delen är en effektutvärdering och den är av Malmökraften.

Läs mer om ISFs uppdrag här!

Fler nyheter

2020-11-07

Om tro kan förflytta berg vad kan då kunskap göra?

Idag har Charlotte Liebak Hansen, forskningschef på Væksthusets Forskningscenter, presenterat resultaten från studie…

2020-11-05

"Kriminaliteten - ett svart hål i samhällets ekonomi"

Krami bjuder in till webbinarium den 6 november om sina resultat som visar att deltagare som gått igenom Krami och i…

2020-11-05

DUA styrgrupp

Idag träffas styrgruppen för DUA nyanlända.

2020-11-04

Om tro kan förflytta berg vad kan då kunskap göra?

Idag har Charlotte Liebak Hansen, forskningschef på Væksthusets Forskningscenter, presenterat resultaten från studie…

2020-10-28

Styrgruppsmöte Malmökraften

Idag träffades styrgruppen för Malmökraften.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit