Till innehållet

2018-06-04

Insikter från REKO

Under REKO har insikter uppstått kring hur intygsförfrågningar mellan myndigheter kan skapa onödigt arbete på oväntade ställen.

REKO har upptäckt att en del intyg som efterfrågas av Malmö stad från psykiatrin landar hos Försäkringskassan. Detta har blivit ett avstamp kring en diskussion mellan Psykiatrin, primärvården, Försäkringskassan och Malmö stad kring hur vi tillsammans kunde börja reda bland de intyg som rör sig mellan myndigheterna. Dessa parter kommer lämna en förfrågan till FINSAM att börja med att konkret jobba med den frågan REKO hittat.

Fler nyheter

2022-08-18

Styrgruppsmöte Utebliven etablering SFI

Höstens första styrgruppsmöte innehöll bland annat en presentation av en rapport framtagen kring samverkan runt SFI.

2022-08-16

SUS nätverket träffas nationellt

Idag träffades det nationella SUS nätverket för fortsatta diskussioner kring bland annat det uppföljningssystem som…

2022-08-16

LÖK gemensamma insatser

Idag var FINSAM med på den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser.

2022-07-15

Sommar på FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö kommer ha öppet enligt följande i sommar.

2022-06-29

Finsam Helsingborg besöker Malmö

Idag träffades Finsam i Malmö och Helsingborg och delade med sig av vårens erfarenheter samt diskuterade möjliga väg…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit