Till innehållet

2018-05-21

Hälsofrämjande etablering ESF

Sveriges Kommuner och Landsting har tillsammans med Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen ansökt om pengar från ESF för att driva ett projekt kring hälsofrämjande etablering för nyanlända

Sex piloter kommer startas i Sverige med syfte att ta fram metoder för att jobba med nyanlända. Malmö är en av piloterna och Arbetsförmedlingen har huvudansvaret i Malmö. Projektet ska ge bättre förutsättningar för att nyanlända med ohälsa och eller funktionsnedsättning kommer i arbete, studier eller närmare arbetsmarknaden. Det nationella mervärdet utöver bättre förutsättningar för nyanlända är en mer effektiv samverkan mellan berörda aktörer och effektivare resursutnyttjande.

FINSAM sitter med i styrgruppen lokalt i Malmö. Förprojektering pågår tom 31 augusti sedan börjar själva projektet.

Fler nyheter

2023-06-26

Malmökraften beviljas finansiering av ESF

Malmökraften beviljas finansiering från Europeiska socialfonden from 1 september 2023 tom 31 december 2024.

2023-06-20

FINSAM i Malmö startar uppdrag kring personer med somatisk ohälsa.

Utredaren på FINSAM i Malmö har fått i uppdrag att fördjupa sig i utmaningarna kring personer med somatisk ohälsa sa…

2023-06-20

LÖK gemensamma insatser

Idag träffades styrgruppen för LÖK gemensamma insatser

2023-06-16

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Den 16/6 hade FINSAM i Malmö styrelsemöte. Se beslut och fullständigt protokoll här.

2023-06-15

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Vårens sista styrelsemöte har följande dagordning

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit