Till innehållet

2018-05-21

Hälsofrämjande etablering ESF

Sveriges Kommuner och Landsting har tillsammans med Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen ansökt om pengar från ESF för att driva ett projekt kring hälsofrämjande etablering för nyanlända

Sex piloter kommer startas i Sverige med syfte att ta fram metoder för att jobba med nyanlända. Malmö är en av piloterna och Arbetsförmedlingen har huvudansvaret i Malmö. Projektet ska ge bättre förutsättningar för att nyanlända med ohälsa och eller funktionsnedsättning kommer i arbete, studier eller närmare arbetsmarknaden. Det nationella mervärdet utöver bättre förutsättningar för nyanlända är en mer effektiv samverkan mellan berörda aktörer och effektivare resursutnyttjande.

FINSAM sitter med i styrgruppen lokalt i Malmö. Förprojektering pågår tom 31 augusti sedan börjar själva projektet.

Fler nyheter

2022-03-11

REKO styrgruppen sammanträder

Styrgruppen för REKO träffas för första gången 2022 idag.

2022-03-11

Styrguppsmöte

Idag hade Avanti 2.0 styrgruppsmöte.

2022-03-08

Uppstartsmöte inför nästa steg Malmökraften

Finansieringen av Malmökraften upphör den 31/12 2022. Styrgruppen har gett en arbetsgrupp där FINSAM i Malmö deltar…

2022-03-03

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Årets andra styrelsemöte i FINSAM i Malmö går av stapeln fredagen den 11 mars.

2022-03-02

FINSAM jobbar tillsammans med Malmö stad kring unga utrikesfödda kvinnor

FINSAM i Malmö kommer imorgon att fördjupa sitt arbete kring unga utrikesfödda kvinnor och deras etablering på arbet…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit