Till innehållet

2024-10-07

Funktionsstödsförvaltningen ber FINSAM omvärldsbevaka kring tal till text AI

Efter den förstudie som FINSAM bidrag till att ta fram i våras kring att använda AI inom daglig verksamhet återkom idag funktionsstödsförvaltningen och bad FINSAM om fortsatt hjälp.

Tal till text är en ny teknik som gått väldigt snabbt de senaste åren men det finns fortfarande en del oklarheter kring hur det ska användas inom det offentliga. DIGG har synliggjort en del arbete som gjorts inom socialtjänster i Sverige ( AI för socialtjänsten | Digg )där bland annat detta lyfts fram och utmaningar samt möjligheter kring detta.

FINSAM i Malmö har fått i uppdrag att omvärldsbevaka i Sverige kring just olika tal till textlösningar och återkoppla till funktionsstödsförvaltningen kring detta.

Fler nyheter

2021-09-03

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö har haft höstens första styrelsemöte idag.

2021-09-02

Styrgrupp Avanti 2.0

Avanti 2.0 startar upp hösten med styrgruppsmöte idag.

2021-09-01

Första styrgrupp för Utebliven etablering SFI

FINSAM i Malmö kommer under tre år att investera i ett projekt kring utebliven etablering på arbetsmarknaden i Malmö…

2021-08-31

Höstens första styrelsemöte

FINSAM i Malmö startar höstens styrelsearbete den 3/9 med styrelsemöte på stadshuset. Dagordningen ser ut som följer…

2021-08-30

Absorbering och metoddiskussioner i Malmökraften

FINSAM har under sommaren gått igenom all den dokumentation som finns kring Malmökraften sedan projektet startade 20…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit