Till innehållet

2023-01-21

FRAM samlar krafter för en fortsättning

FRAM har funnits sedan 2021 för att skapa en förrehabiliterande och arbetslivsinriktad insats med tydlig riktning mot arbete och/eller studier.

FRAM har funnits sedan 2021 för att skapa en förrehabiliterande och arbetslivsinriktad insats med tydlig riktning mot arbete och/eller studier. Nu har ett arbete påbörjats för att samla kraft för att kunna fortsätta även efter 2023. Ett särskilt fokus har lagts på att fråga Malmöbor kring deras behov vid lång tid utan arbete och psykisk ohälsa.

Fler nyheter

2024-09-13

Helsingborg får ny förbundschef

Samordningsförbundet FINSAM i Helsingborg har ny förbundschef from den 1 september 2024. Den nya förbundschefen hete…

2024-09-10

Höstens första styrelsemöte 2024

Protokollet för höstens första styrelsemöte är nu underskrivet.

2024-09-10

Stockholmskraften besöker Malmökraften

Malmökraften har under 2023 och 2024 jobbat för att sprida sina erfarenheter i Sverige vilket landat ner i att en St…

2024-09-09

LÖK gemensamma insatsers styrgrupp träffas

FINSAM i Malmö har under årets utsetts till ständig sekreterare för styrgruppen för LÖK gemensamma insatser. Idag ha…

2024-09-03

Höstens första styrelsemöte FINSAM i Malmö

Den 6 september har FINSAM i Malmö höstens första styrelsemöte. Följande står på dagordningen:

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit