Till innehållet

2023-01-21

FRAM samlar krafter för en fortsättning

FRAM har funnits sedan 2021 för att skapa en förrehabiliterande och arbetslivsinriktad insats med tydlig riktning mot arbete och/eller studier.

FRAM har funnits sedan 2021 för att skapa en förrehabiliterande och arbetslivsinriktad insats med tydlig riktning mot arbete och/eller studier. Nu har ett arbete påbörjats för att samla kraft för att kunna fortsätta även efter 2023. Ett särskilt fokus har lagts på att fråga Malmöbor kring deras behov vid lång tid utan arbete och psykisk ohälsa.

Fler nyheter

2019-05-23

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Dagens styrelsemöte kommer ha följande på agendan:

2019-05-21

FINSAM träffas i regionalt skånenätverk

Idag och imorgon träffas det regionala skånenätverket för att diskutera gemensamma utmaningar i Skåne.

2019-05-21

Malmö stad samlas tillsammans med AF och FK för problemformulering kring de som står långt ifrån arbete

Under två dagar kommer ett 30 tal chefer och handläggare köra en LFA workshop för att utforska vilka gemensamma utma…

2019-05-17

Styrgrupp diskuterar fråga från FINSAMs styrelse

FACT/konsultationsteamets styrgrupp diskuterade frågor från FINSAMs styrelse

2019-05-15

Styrgrupp Malmökraften 5/15

Idag kommer styrgruppen för Malmökraften att träffas. Följande står på dagordningen:

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit