Till innehållet

2018-08-24

Försäkringskassan och Psykiatrin i Malmö vill fortsätta jobba ihop

Finansieringen av REKO avslutas till årsskiftet efter två år och idag har Försäkringskassan och psykiatri haft en workshop för att möjliggöra ett fortsatt arbete

På förra styrgruppsmötet gjordes följande avsiktsförklaring mellan parterna:

Vi behöver varandra och vi vill fortsätta jobba tillsammans.

Vi behöver ett gemensamt strukturerat arbetssätt för att förenkla för våra organisationer och för de sjukskrivna.

Vi behöver ta fram ett underlag för styrgruppen att beslut på.

Idag har ett arbete gjorts för att:

Beskriva vad parterna gör i samverkan mellan allmän psyk och FK under perioden från och med att en sjukskrivning blir aktuell på mottagningen till dess att den avslutas.

REKOWS2

 

 

Fler nyheter

2024-11-28

Ny rapport om behovet av boendepedagoger på NIP-enheten i Malmö

På uppdrag av enhetschefen på NIP-enheten (nyinsjuknade i psykos) har utredaren på förbundet djupintervjuat personal…

2024-11-27

Att uppleva världen annorlunda

Årets sista föreläsning handlade om att uppleva världen annorlunda

2024-11-25

Årets sista styrelsemöte FINSAM i Malmö

Den 22 november hölls årets sista styrelsemöte för FINSAM i Malmö.

2024-11-25

Äntligen måndag - arbetsmarknad för alla

Välkommen till en inspirerande och praktiknära föreläsning om arbetsmarknadsinriktad stöd med fokus på vägledning so…

2024-11-22

Årets sista styrelsemöte

FINSAM i Malmö håller årets sista styrelsemöte idag

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit