Till innehållet

2019-06-19

Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen definierar problem

Chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete har diskuterat hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö.

 

Förstärkt samarbete mellan Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen
Samarbetet mellan myndigheterna syftar till att ge medborgarna bästa möjliga service och stöd i övergången mellan sjukförsäkringen och arbetslivet. 

Idag träffades chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete och diskuterade hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö. De definierade ett problem "Vägen till arbete och studier är för lång för sjukskrivna arbetslösa Malmöbor". Detta problem kommer presenteras för FINSAMs styrelse i september.

Fler nyheter

2024-09-13

Helsingborg får ny förbundschef

Samordningsförbundet FINSAM i Helsingborg har ny förbundschef from den 1 september 2024. Den nya förbundschefen hete…

2024-09-10

Höstens första styrelsemöte 2024

Protokollet för höstens första styrelsemöte är nu underskrivet.

2024-09-10

Stockholmskraften besöker Malmökraften

Malmökraften har under 2023 och 2024 jobbat för att sprida sina erfarenheter i Sverige vilket landat ner i att en St…

2024-09-09

LÖK gemensamma insatsers styrgrupp träffas

FINSAM i Malmö har under årets utsetts till ständig sekreterare för styrgruppen för LÖK gemensamma insatser. Idag ha…

2024-09-03

Höstens första styrelsemöte FINSAM i Malmö

Den 6 september har FINSAM i Malmö höstens första styrelsemöte. Följande står på dagordningen:

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit