2019-06-19
Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen definierar problem
Chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete har diskuterat hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö.
Förstärkt samarbete mellan Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen
Samarbetet mellan myndigheterna syftar till att ge medborgarna bästa möjliga service och stöd i övergången mellan sjukförsäkringen och arbetslivet.
Idag träffades chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete och diskuterade hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö. De definierade ett problem "Vägen till arbete och studier är för lång för sjukskrivna arbetslösa Malmöbor". Detta problem kommer presenteras för FINSAMs styrelse i september.
Fler nyheter
2020-06-11
”För Malmöborna. Tillsammans. Nu."
FINSAM har fått i uppdrag från chefsnätverket som innehåller de högsta cheferna i respektive organisation att jobba…
2020-06-10
Planering för att lämna in ansökan för projekt kring psykisk ohälsa
Styrgruppen på Aktivitetscenter diskuterar genomförandeplan för inlämning av projekt kring psykisk ohälsa
2020-06-04
Personer med egenupplevd erfarenhet bidrar med tankar till projekt
Idag håller FINSAM en workshop där personer med egenupplevd erfarenhet bidrar med tankar till en projektsatsning kri…
2020-06-02
Styrelsemöte FINSAM i Malmö den 5/6
Styrelsen i FINSAM i Malmö har möte den 5/6 på stadshuset.
2020-06-02
Delutvärdering på FACT/konsultationsteam tas upp på styrgruppsmöte 4/6
Styrgruppen på FACT kommer träffas 4/6 för att diskutera om det integrerade FACT-teamets konstruktion och arbetssätt…