Till innehållet

2019-06-19

Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen definierar problem

Chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete har diskuterat hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö.

 

Förstärkt samarbete mellan Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen
Samarbetet mellan myndigheterna syftar till att ge medborgarna bästa möjliga service och stöd i övergången mellan sjukförsäkringen och arbetslivet. 

Idag träffades chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete och diskuterade hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö. De definierade ett problem "Vägen till arbete och studier är för lång för sjukskrivna arbetslösa Malmöbor". Detta problem kommer presenteras för FINSAMs styrelse i september.

Fler nyheter

2025-09-11

Effektiv resursanvändning med generativ AI – från promptning till avancerad tillämpning

Idag arrangerar FINSAM i Malmö ett seminarium kring hur en effektivare resursanvändning kan uppnås genom att prompta…

2025-09-10

Grundutbildning FINSAM

Nationella rådet arrangerar ett antal tillfällen med grundutbildningar för nyanställd förbundspersonal och styrelsem…

2025-09-09

Protokoll från styrelsemöte september 2025

FINSAM i Malmö hade styrelsemöte den 5 september. Protokollet för detta är nu signerat.

2025-09-09

Förberedelse inför styrgrupp REKO samarbete

REKO är ett samarbete mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg som startade som et FINSAM proje…

2025-09-08

Styrgrupp LÖK gemensamma insatser september 2025

FINSAM i Malmö är ständig sekreterare i styrgruppen för LÖK gemensamma insatser. Idag träffades denna på KomVux.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit