Till innehållet

2025-05-19

Förbundsträff FINSAM Skåne i Landskrona

Idag träffades några av samordningsförbunden i Skåne i Landskrona för att diskutera utveckling av samarbetet med bland annat Försäkringskassan och Region Skåne.

I Skåne finns det 12 samordningsförbund i 32 av Skånes kommuner. Ett nätverk bestående av förbundschefer har under åren jobbat tillsammans för att möta de utmaningar samordningsförbunden ska hantera. På agendan för dagen stod följande:

  • Försäkringskassans arbete med FINSAM presenterades av områdeschef för sjukförsäkringar och samverkansansvarig.
  • Region Skånes satsning på att ta ta fram en inriktning för FINSAM i Skåne diskuterades bland förbunden inför en träff den 17 juni där regionen vill ha input på hur samordningsförbunden ser på Region Skånes arbete med den finansiella samordningen.

Bild på ett växthus från FINSAM projektet FRAM

Fler nyheter

2024-04-16

Storstadsnätverk i Stockholm

Stockholm, Göteborg, Uppsala och Malmö träffades under två dagar och diskuterade storstadssamverkan utifrån ett samo…

2024-04-15

Samtal kring spridning av stadskrafterna

Idag var förbundschefen uppe i Stockholm och pratade med AF Stockholm stad city kring det fortsatta samarbetet kring…

2024-04-10

Plan DO Study Act (PDSA) kring 3600 Malmöbor

Igår presenterade FINSAM i Malmö sitt resultat av två uppdrag kring långtidsarbetslösa Malmöbor med försörjningsstöd…

2024-04-09

Behov hos långtidsarbetslösa Malmöbor som uppbär försörjningsstöd

Utredaren i FINSAM i Malmö har intervjuat 15 malmöbor som uppburit försörjningsstöd i 36 månader eller mer.

2024-04-05

Styrelseprotokoll 20240322 undertecknat

FINSAM i Malmö har haft styrelsemöte 22 mars och nu är protokollet underskrivet.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit