Till innehållet

2025-05-19

Förbundsträff FINSAM Skåne i Landskrona

Idag träffades några av samordningsförbunden i Skåne i Landskrona för att diskutera utveckling av samarbetet med bland annat Försäkringskassan och Region Skåne.

I Skåne finns det 12 samordningsförbund i 32 av Skånes kommuner. Ett nätverk bestående av förbundschefer har under åren jobbat tillsammans för att möta de utmaningar samordningsförbunden ska hantera. På agendan för dagen stod följande:

  • Försäkringskassans arbete med FINSAM presenterades av områdeschef för sjukförsäkringar och samverkansansvarig.
  • Region Skånes satsning på att ta ta fram en inriktning för FINSAM i Skåne diskuterades bland förbunden inför en träff den 17 juni där regionen vill ha input på hur samordningsförbunden ser på Region Skånes arbete med den finansiella samordningen.

Bild på ett växthus från FINSAM projektet FRAM

Fler nyheter

2021-09-17

Jämställdhetsmyndigheten presenterar uppdrag

Jämställdhetsmyndigheten presenterade idag sitt uppdrag från regeringen och diskuterade med FINSAM i Malmö kring möj…

2021-09-15

Presentation av uppföljning av workshopserie

Idag presenterade utredaren på Finsam i Malmö en uppföljning som han genomfört av en workshopserie på arbetsmarknads…

2021-09-15

Halvtidsutvärdering diskuteras på Malmökraften

På dagens styrgruppsmöte diskuterades halvtidsutvärdreringen som nyligen släppts

2021-09-15

Make it work förbereder för fortsättning efter finanisering

Make it work har finansierats av FINSAM sedan våren 2020 och går nu in i slutdelarna av projektet med en förfrågan o…

2021-09-14

Tillsammans gör vi skillnad

FINSAM i Malmö deltar i en nationell referensgrupp i kring kommunikation som idag träffas för att färdigställa en ko…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit