Till innehållet

2025-09-01

Förberedande dialog inför storstadsträff

Den 20-21 oktober kommer Stockholms, Göteborgs, Uppsalas och Malmös samordningsförbund träffas för återkommande storstadsdialog.

Idag har förbunden träffats digitalt och diskuterat dagordning samt förberett frågor inför dialogen med Nationella rådet som bjudits in till vårt träff i Uppsala.

Skylt med texten Tillsammans gör vi skillnad. FINSAM finansiell samordning

Fler nyheter

2020-09-22

Vaekshusets forskningscenter kommer tillbaka i höst med ytterligare föreläsningar

Vårens seminarium från Vaeksthusets forskningscenter var väldigt uppskattad och därför kommer FINSAM i Malmö att kör…

2020-09-22

Erfarenhetsutbyte kring förrehabilitering i Stockholm och i Malmö via FINSAM

Idag kommer representanter från Aktivitetsplatsen i Stockholm och Aktivitetscenter i Malmö samt förbundscheferna i S…

2020-09-22

DUA nyanlända har styrgruppsmöte

Idag träffas Malmö stad och Arbetsförmedlingen för att diskutera arbetet i DUA nyanlända.

2020-09-18

För Malmöborna Tillsammans Nu!

På uppdrag av chefsnätverket i FINSAM har en workshops genomförts under parollen "För Malmöborna Tillsammans Nu!"

2020-09-18

Regionalt nätverk FINSAM i Skåne

På eftermiddagen kommer Samordningsförbunden i Skåne träffas i Eslöv för att diskutera gemensamma frågor.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit