Till innehållet

2020-06-11

”För Malmöborna. Tillsammans. Nu."

FINSAM har fått i uppdrag från chefsnätverket som innehåller de högsta cheferna i respektive organisation att jobba med uppdraget ”För Malmöborna. Tillsammans. Nu."

Syftet är att inventera vad som skulle kunna göras för Malmöborna tillsammans just nu utifrån de förändringar som uppstått de senaste månaderna och de möjligheter detta skapat. Meningen är att ta fram ett underlag som direktörerna gemensamt i alla organisationer kan fatta beslut kring och agera utifrån. Att ta fram en bild över inom vilka områden enkla saker skulle kunna göras, för Malmöborna, tillsammans och nu!

Åtta chefer träffades och genomförde en SWOT analys via Teams som ska presenteras för chefsnätverket efter midsommar.

SWOTFörMalmöbornaTil...

Fler nyheter

2024-11-20

Malmökraften förbereder inför 2025

Malmökraften kommer gå över i ordinarie verksamhet. Idag fortsatte planeringarna kring detta och en diskussion kring…

2024-11-19

FINSAM Skåne Nordost och Malmö fortsätter hänga

Under året har ett utbyte löpande genomförts mellan FINSAM Skåne Nordost och Malmö.

2024-11-14

Omvärldsbevakning kring tal till text med stöd av AI

Finsam i Malmö har under våren 2024 arbetat tillsammans med Funktionsstödsförvaltningen i Malmö stad och Lunicore kr…

2024-11-13

Styrgrupp FRAM november 2024

Årets sista styrgrupp innehöll både redovisning av resultaten för projektperioden men också dialog kring dilemman so…

2024-11-11

Årets sista styrgrupp för Lök gemensamma insatser

LÖK gemensamma insatser har under året arbetet i en styrgrupp med målen; skapa gemensamma insatser som för Malmöbor…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit