2024-06-05
FINSAMs medlemmar möts och pratar behov med Malmöbor
Idag har FINSAM i Malmö genomfört en behovsanalys. Syftet med eftermiddagen var att genomföra en gemensam behovsanalys och att synliggöra för varandra vilka behov som finns av samarbete för att fler Malmöbor ska komma ut i arbete.
Vi jobbade jobba med att synliggöra de behov som finns, prickorientera de fem största, sedan låta alla belysa dessa fem problemen i World café och slutligen erbjuda respektive organisation att ta ställning till vad ville fortsätta arbeta med.
Syftet med dagen var att synliggöra de gemensamma behov vi har av samarbete för att Malmöbor ska komma ut i arbete. Vi var representanter från många olika organisationer och även några Malmöbor som möter våra organisationer var med idag.
Fler nyheter
2017-11-15
Kunddriven verksamhetsutveckling jobbar med hjärtan och åskmoln
Insatsen kunddriven verksamhetsutveckling fortsätter att möta Malmöbor denna vecka med fokus på kontaktmöten
2017-11-09
Lärande exempel i Norden
Nordiska ministerrådets avdelning Nordic Welfare har beslutat att införliva Malmöprojektet Internationella kvinnor –…
2017-10-29
" Vart är vi på väg" -10 år med Finsam i Malmö
Samordningsförbundet FINSAM i Malmö har 2017 varit verksamt i 10 år. I samband med detta har en rapport tagits fram…
2017-10-27
Delårsrapport 2017
FINSAM i Malmö har presenterat sin delårsrapport för 2017.
2017-10-27
Styrelsemöte i FINSAM i Malmö 20/10
Den 20/10 fattades bland annat beslut om styrgruppsutbildning, uppdrag att inventera intresse för en ny insats, en f…