Till innehållet

2022-11-15

FINSAM i Malmö samtalar kring psykosocial hälsa

Svenska kyrkan tillsammans med Malmö Muslimska nätverk håller på med en förstudie för att undersöka om det skulle vara möjlighet att utbilda, samarbeta kring att förebygga psykosocial ohälsa.

Svenska kyrkan tillsammans med Malmö Muslimska nätverk håller på med en förstudie för att undersöka om det skulle vara möjlighet att utbilda, samarbeta kring att förebygga psykosocial ohälsa. 

FINSAM i Malmö blev idag intervjuade och fick dela med sig av sina erfarenheter inom ämnet. Detta resulterade i en inbjudan till en workshop i januari där en fördjupning av ämnet ska ske.

Svenskakyrkan

Fler nyheter

2024-12-16

Ledningsgrupp samsjuklighet

Årets sista ledningsgrupp för arbetet med samsjuklighet i Malmö ägde rum idag

2024-12-04

Uppdrag att analysera behovet av förändringar i lagen (2003:1210) om finansiell samordning av rehabiliteringsinsatser

Försäkringskassan har fått i uppdrag att analysera behovet av förändringar i Finsamlagen och lämna förslag till lagä…

2024-12-04

Storstadsnätverk FINSAM

Samordningsförbunden i Stockholm, Göteborg, Malmö och Uppsala träffas två gånger per år för att utbyta erfarenheter.…

2024-12-04

Välkomna till storstadsmöte i Malmö december 2024!

Det var vad FINSAM i Malmö var i veckan. Arbetsförmedlingen, arbetsmarknadsenheterna och FINSAM i Stockholm, Götebor…

2024-12-03

Privata vårdcentraler bjuds in till samtal om Kryddgårdenmodellen

Kryddgårdenmodellen har som ambition att involvera privata primärvårdsmottagningar för att nå en större enhetlighet…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit