2020-03-17
FINSAM i Malmö intervjuas av studenter från Malmö universitet kring samverkan
Studerande från det treåriga programmet Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet intervjuade idag förbundschefen på FINSAM i Malmö kring samverkan.
Studerande från det treåriga programmet Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet intervjuade idag förbundschefen på FINSAM i Malmö kring samverkan.
De har för avsikt att undersöka samverkan mellan olika aktörer som arbetar med personer med intellektuell funktionsnedsättning som lider av psykisk ohälsa. Dessa personer är i behov av olika insatser från olika aktörer. Studenterna vill ta reda på vilka ansvarsområden för att stävja ohälsa som respektive aktörer uppfattar att de har samt hur samverkan mellan dessa ser ut.
Fler nyheter
2024-02-15
Samtalen fortsätter med Samordningsförbundet Skåne Nordost
Imorgon fortsätter FINSAM i Malmö sina samtal med Samordningsförbundet Skåne Nordost
2024-02-15
AI inom daglig verksamhet
Idag fick funktionsstödsförvaltningen en kort introduktion kring AI och FINSAMs möjligheter att utforska möjligheter…
2024-02-14
Mentorsteam till Stockholmskraften
Malmökraften har som en del av spridningsuppdraget i ESF projektet startat upp ett mentorsteam som idag för första g…
2024-02-14
Workshop Malmökraften
Malmökraften har finansiering klar tom 31 december 2024. Idag träffades styrgruppen och diskuterade Malmökraftens mö…
2024-02-13
Nationell introduktionsutbildning kring finansiell samordning
Nationella rådet kommer under året genomföra fyra utbildningstillfällen kring finansiell samordning utifrån lagen om…