Till innehållet

2020-03-17

FINSAM i Malmö intervjuas av studenter från Malmö universitet kring samverkan

Studerande från det treåriga programmet Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet intervjuade idag förbundschefen på FINSAM i Malmö kring samverkan.

Studerande från det treåriga programmet Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet intervjuade idag förbundschefen på FINSAM i Malmö kring samverkan.

De har för avsikt att undersöka samverkan mellan olika aktörer som arbetar med personer med intellektuell funktionsnedsättning som lider av psykisk ohälsa. Dessa personer är i behov av olika insatser från olika aktörer. Studenterna vill ta reda på vilka ansvarsområden för att stävja ohälsa som respektive aktörer uppfattar att de har samt hur samverkan mellan dessa ser ut. 

Fler nyheter

2017-12-19

FINSAM förbereder inför ESF projekt

FINSAM har fått i uppgift att ta fram lokala förutsättningar kring ett nationellt ESF projekt.

2017-12-13

Förberedelser inför uppstart Avanti

Idag hade styrgruppen för Avanti träff och lokalfrågan diskuterades men även en lägesgenomgång kring övergång från P…

2017-12-12

Intervjuer på Öster

Idag sitter Finsams utredare på individ- och familjeomsorgen på Öster för att intervjua Malmöbor.

2017-12-07

Medskapande ledarskap

Den 7-8 december kommer FINSAM tillsammans med bland annat anställda i Malmö stad, under ledning av David Ershammar…

2017-12-07

FINSAM i Malmö möter Skånes nyaste förbund

FINSAM i Malmö blev inbjudet att diskutera erfarenheter kring att driva ett samordningsförbund med Skånes senaste sa…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit