2018-03-07
FINSAM får uppdrag från DUA
Idag har FINSAM fått i uppdrag att jobba med att fånga in unga Malmöbors syn på arbetsmarknad- och utbildningsinsatser i staden.
Enligt Verksamhetaplanen 2018 har FINSAM som mål att veta vilka effekter insatser som förbundet finansierar och medlemsorganisationernas arbete har för Malmöborna.Detta skall uppnås genom att utredaren på kansliet skall, på uppdrag av medlemmarna eller styrelsen, möta Malmöbor och genomföra kvalitativa djupintervjuer.
Idag har FINSAM fått uppdraget att jobba med framtagandet av en enkät och framtagandet av en pilot med ett mindre antal unga för att sedan kunna intervjua 50 unga som skulle kunna vara aktuella för Ung Malmös verksamhet. Detta kommer ligga under handlingsplanen för DUA när den spikas längre fram.
Fler nyheter
2025-10-14
Målgruppskartläggning unga i Malmö
FINSAM i Malmö har varit delaktig i en målgruppskartläggning av unga i Malmö som är i kontakt med ekonomiskt bistånd…
2025-10-10
Seminarium om Motiverande samtal vid ADHD och Autism
Idag kommer FINSAM i Malmö arrangera ett digitalt seminarium kring motiverande samtal vid ADHD och Autism
2025-10-08
Samverkan som gör skillnad: Kryddgårdenmodellen i Malmö
Kryddgårdenmodellen gör skillnad för människor som kämpar för att komma tillbaka till arbete. Socialsekreterare Mika…
2025-10-07
Stort intresse kring föreläsning kring psykisk hälsa
Samordningsförbunden Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost kommer under 2025 och 2026 i samarbete med Vuxenp…
2025-10-06
FINSAM i Malmö uppmärksammar Skåneveckan för psykisk hälsa
Skåneveckan för psykisk hälsa är en temavecka med fokus på vårt psykiska mående. Runt om i Skåne erbjuds mötesplatse…