2018-03-07
FINSAM får uppdrag från DUA
Idag har FINSAM fått i uppdrag att jobba med att fånga in unga Malmöbors syn på arbetsmarknad- och utbildningsinsatser i staden.
Enligt Verksamhetaplanen 2018 har FINSAM som mål att veta vilka effekter insatser som förbundet finansierar och medlemsorganisationernas arbete har för Malmöborna.Detta skall uppnås genom att utredaren på kansliet skall, på uppdrag av medlemmarna eller styrelsen, möta Malmöbor och genomföra kvalitativa djupintervjuer.
Idag har FINSAM fått uppdraget att jobba med framtagandet av en enkät och framtagandet av en pilot med ett mindre antal unga för att sedan kunna intervjua 50 unga som skulle kunna vara aktuella för Ung Malmös verksamhet. Detta kommer ligga under handlingsplanen för DUA när den spikas längre fram.
Fler nyheter
2024-09-16
Världsdagen för psykisk hälsa i Malmö
Den 10 oktober är det åter igen tid för Världsdagen för psykisk hälsa i Malmö programmet är enligt nedan:
2024-09-16
Styrgruppen Kryddgårdenmodellen träffas för uppstart av hösten
Den 24 maj har FINSAM beviljat finansiering för ytterligare tre års projektarbete inom Kryddgårdenmodellen som stöd…
2024-09-13
Helsingborg får ny förbundschef
Samordningsförbundet FINSAM i Helsingborg har ny förbundschef from den 1 september 2024. Den nya förbundschefen hete…
2024-09-10
Höstens första styrelsemöte 2024
Protokollet för höstens första styrelsemöte är nu underskrivet.
2024-09-10
Stockholmskraften besöker Malmökraften
Malmökraften har under 2023 och 2024 jobbat för att sprida sina erfarenheter i Sverige vilket landat ner i att en St…