Till innehållet

2018-03-07

FINSAM får uppdrag från DUA

Idag har FINSAM fått i uppdrag att jobba med att fånga in unga Malmöbors syn på arbetsmarknad- och utbildningsinsatser i staden.

Enligt Verksamhetaplanen 2018 har FINSAM som mål att veta vilka effekter insatser som förbundet finansierar och medlemsorganisationernas arbete har för Malmöborna.Detta skall uppnås genom att utredaren på kansliet skall, på uppdrag av medlemmarna eller styrelsen, möta Malmöbor och genomföra kvalitativa djupintervjuer.

 

Idag har FINSAM fått uppdraget att jobba med framtagandet av en enkät och framtagandet av en pilot med ett mindre antal unga för att sedan kunna intervjua 50 unga som skulle kunna vara aktuella för Ung Malmös verksamhet. Detta kommer ligga under handlingsplanen för DUA när den spikas längre fram.

 

Fler nyheter

2026-10-13

FINSAM i Malmö deltar i samtal kring läkarintyg i Malmö

Primärvården i Malmö stad och Arbetsmarknads- och socialförvaltningen har inlett ett samarbete kring läkarintyg utif…

2026-10-12

Styrelsemöte FINSAM i Malmö oktober 2026

FINSAM i Malmös styrelse kommer träffas på Rådhuset den 23 oktober för årets nästsista styrelsemöte. Ett särskilt fo…

2026-10-12

Region Skåne bjuder in till dialog kring aktivitetskrav och läkarintyg

Region Skåne bjuder in till två dialogtillfällen gällande kommunernas ökade ansvar gällande aktivitet för invånare m…

2026-10-09

Extra styrgruppsmöte FRAM - ansökan 2027

Idag samlas styrgruppen för FRAM för att diskutera den ansökan som ämnas lämna in för 2027 års verksamhet.

2026-10-09

Utvecklingsprogram för förbundschefer

Samordningsförbunden i Sörmland, Värend och Höglandet har ställt samman en enkät kring intresse för ett utvecklingsp…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit