2018-03-07
FINSAM får uppdrag från DUA
Idag har FINSAM fått i uppdrag att jobba med att fånga in unga Malmöbors syn på arbetsmarknad- och utbildningsinsatser i staden.
Enligt Verksamhetaplanen 2018 har FINSAM som mål att veta vilka effekter insatser som förbundet finansierar och medlemsorganisationernas arbete har för Malmöborna.Detta skall uppnås genom att utredaren på kansliet skall, på uppdrag av medlemmarna eller styrelsen, möta Malmöbor och genomföra kvalitativa djupintervjuer.
Idag har FINSAM fått uppdraget att jobba med framtagandet av en enkät och framtagandet av en pilot med ett mindre antal unga för att sedan kunna intervjua 50 unga som skulle kunna vara aktuella för Ung Malmös verksamhet. Detta kommer ligga under handlingsplanen för DUA när den spikas längre fram.
Fler nyheter
2017-11-15
Kunddriven verksamhetsutveckling jobbar med hjärtan och åskmoln
Insatsen kunddriven verksamhetsutveckling fortsätter att möta Malmöbor denna vecka med fokus på kontaktmöten
2017-11-09
Lärande exempel i Norden
Nordiska ministerrådets avdelning Nordic Welfare har beslutat att införliva Malmöprojektet Internationella kvinnor –…
2017-10-29
" Vart är vi på väg" -10 år med Finsam i Malmö
Samordningsförbundet FINSAM i Malmö har 2017 varit verksamt i 10 år. I samband med detta har en rapport tagits fram…
2017-10-27
Delårsrapport 2017
FINSAM i Malmö har presenterat sin delårsrapport för 2017.
2017-10-27
Styrelsemöte i FINSAM i Malmö 20/10
Den 20/10 fattades bland annat beslut om styrgruppsutbildning, uppdrag att inventera intresse för en ny insats, en f…