2020-02-27
FINSAM deltar i samtal kring FACT inom öppenvården i Malmö
Idag träffades Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Funktionsstödsförvaltningen och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg och diskuterade FACT inom öppenvårdspsykiatrin i Malmö.
Idag träffades Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Funktionsstödsförvaltningen och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg och diskuterade FACT inom öppenvårdspsykiatrin i Malmö.

Annika Lexén från Lunds universitet startade med en presentation om FACT och ett aktuellt forskningsprojekt kring detta som pågår i Skåne.
Efter det fortsatte en diskussion kring behov och möjligheter att starta ett FACT team i Malmö. Det visade sig att det fanns intresse från alla parter att gemensamt fortsätta diskutera detta. En arbetsgrupp med representanter från alla parter ska börja arbeta med frågan och FINSAM bjöds in till denna.
Läs mer om FACT här!
Fler nyheter
2023-08-28
LÖK gemensamma insatser träffas
Styrgruppen för den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser träffades idag.
2023-08-24
Region Skåne bjuder in förbunden i i Skåne till samtal
Lisa Flinth, primärvårdsnämndens ordförande med särskilt fokus på FINSAM i Skåne och med erfarenhet av att ha varit…
2023-08-15
Utebliven etablering SFI startar igång sitt sista år med styrgrupp
Idag träffades styrgruppen för utebliven etablering SFI för att planera för det sista verksamhetsåret.
2023-08-15
Malmökraften inleder planering inför uppstart av ESF finansiering
Malmökraften har blivit finansierad av ESF för att arbeta med implementering och spridning av resultat under 2023 oc…
2023-07-27
Halvårssammanställning Insikt
Insikt syftar till att undersöka varför Malmöbor fastnar i långvarig arbetslöshet och att se över hur stödet från Ar…