2020-02-27
FINSAM deltar i samtal kring FACT inom öppenvården i Malmö
Idag träffades Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Funktionsstödsförvaltningen och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg och diskuterade FACT inom öppenvårdspsykiatrin i Malmö.
Idag träffades Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Funktionsstödsförvaltningen och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg och diskuterade FACT inom öppenvårdspsykiatrin i Malmö.

Annika Lexén från Lunds universitet startade med en presentation om FACT och ett aktuellt forskningsprojekt kring detta som pågår i Skåne.
Efter det fortsatte en diskussion kring behov och möjligheter att starta ett FACT team i Malmö. Det visade sig att det fanns intresse från alla parter att gemensamt fortsätta diskutera detta. En arbetsgrupp med representanter från alla parter ska börja arbeta med frågan och FINSAM bjöds in till denna.
Läs mer om FACT här!
Fler nyheter
2024-09-19
Malmö och Skåne Nordost fortsätter erfarenhetsutbytet
FINSAM i Malmö och Skåne Nordost har under året haft ett erfarenhetsutbyte kring kontakt med Region Skåne AI m.m.
2024-09-18
Region Skåne bjuder in till fortsatta samtal med förbundscheferna
Region Skåne har under året bjudit in till dialogmöten med de olika samordningsförbunden i Skåne.
2024-09-17
Grundutbildning FINSAM rullar på
Nationella rådet har arrangerat en digital grundutbildning för nyanställda i förbunden och nya styrelsemedlemmar ell…
2024-09-16
Världsdagen för psykisk hälsa i Malmö
Den 10 oktober är det åter igen tid för Världsdagen för psykisk hälsa i Malmö programmet är enligt nedan:
2024-09-16
Styrgruppen Kryddgårdenmodellen träffas för uppstart av hösten
Den 24 maj har FINSAM beviljat finansiering för ytterligare tre års projektarbete inom Kryddgårdenmodellen som stöd…