2017-11-27
Etablera fler snabbare
FINSAM har bjudits in att delta i referensgrupp kring Etablera fler snabbare. Etablera fler snabbare är namn tillika mål för en projektplattform.
Plattformen är utformad enligt det förvaltningsövergripande arbetssättet Malmömodellen och syftar till att samordna självständiga projekt med EU-finansiering från ESF/Socialfonden eller ERUF/Regionalfonden, alla med fokus att etablera fler Malmöbor snabbare, på bostads- såväl som arbetsmarknaden.
Referensgruppen består av ett antal personer med specialistkunskaper, verksamhetskunniga och samverkanspartners till projekten i projektplattformen.
Läs mer här om "Etablera fler snabbare".

Fler nyheter
2023-02-06
Arbetsförmedlingen i Stockholm besöker Malmökraften
Idag besökte Arbetsförmedlingen Stockholm city Malmökraften för att ta del av erfarenheterna av att starta och driva…
2023-02-06
AF/FK samarbetet introduceras för reflektiv kultur och reflektiv praktik.
Vaeksthusets kompetencecenter har idag varit i Malmö och introducerat ledningen för AF/FK samarbetet kring reflektiv…
2023-02-03
Dagbok från en månad på FINSAM.
Hanna Lindqvist har under januari månad valt att lägga en del av den verksamhetsförlagda utbildning VFU som hon gör…
2023-02-02
Utebliven etablerings arbete under det gångna året
Här kommer en liten uppdatering om var projektet befinner sig och vad som är på gång i det kommande, för den som är…
2023-02-02
Malmökraften ger aldrig upp
Malmökraften kommer presentera sitt arbete på SKRs Idékonferens med fokus på arbetsmarknadsfrågor och ekonomiskt bis…