2017-11-27
Etablera fler snabbare
FINSAM har bjudits in att delta i referensgrupp kring Etablera fler snabbare. Etablera fler snabbare är namn tillika mål för en projektplattform.
Plattformen är utformad enligt det förvaltningsövergripande arbetssättet Malmömodellen och syftar till att samordna självständiga projekt med EU-finansiering från ESF/Socialfonden eller ERUF/Regionalfonden, alla med fokus att etablera fler Malmöbor snabbare, på bostads- såväl som arbetsmarknaden.
Referensgruppen består av ett antal personer med specialistkunskaper, verksamhetskunniga och samverkanspartners till projekten i projektplattformen.
Läs mer här om "Etablera fler snabbare".

Fler nyheter
2024-10-22
Finsamsnack -verksamhetsplan 2025
Verksamhetsplanerna inför 2025 är i full gång att skrivas. Utifrån detta har FINSAM i Malmö i år valt att blicka ut…
2024-10-17
Uppdrag på Försäkringskassan
Med start under hösten 2023 har utredaren på Finsam i Malmö genomfört tre uppdrag åt Försäkringskassan. Igår (17/10)…
2024-10-15
Utbyte av nuläge med samverkansansvarig på Försäkringskassan
Idag träffar FINSAM i Malmö samverkansansvarig på Försäkringskassan som är ansvarig för FINSAM i Skåne/Blekinge. På…
2024-10-08
Årets femte styrelsemöte
FINSAM i Malmö håller årets femte styrelsemöte den 18/10. Följande står på dagordningen:
2024-10-08
Arbetsmarknads- och näringslivsdagarna
I år kommer FINSAM i Malmö besöka Arbetsmarknads– och näringslivsdagarna där temat är "Från bidrag till jobb – idag…