Till innehållet

2017-11-27

Etablera fler snabbare

FINSAM har bjudits in att delta i referensgrupp kring Etablera fler snabbare. Etablera fler snabbare är namn tillika mål för en projektplattform.

Plattformen är utformad enligt det förvaltningsövergripande arbetssättet Malmömodellen och syftar till att samordna självständiga projekt med EU-finansiering från ESF/Socialfonden eller ERUF/Regionalfonden, alla med fokus att etablera fler Malmöbor snabbare, på bostads- såväl som arbetsmarknaden.

Referensgruppen består av ett antal personer med specialistkunskaper, verksamhetskunniga och samverkanspartners till projekten i projektplattformen.

Läs mer här om "Etablera fler snabbare".

Etableramera

 




 

Fler nyheter

2018-01-17

Arena för verksamhetsutveckling

Idag har FINSAM tillsammans med två andra förbund ställt samman de sista detaljerna kring en workshop tillsammans me…

2018-01-16

Insatsträff på FINSAM

Idag träffades representanter från alla FINSAMs insatser i en workshop kring årets arbete

2018-01-12

Föreläsning med världsledande forskare inom neuropsykiatriska funktionsnedsättningar

Fredagen den 3 mars bjuder FINSAM i Malmö in till en föreläsning med barnläkaren Elisabeth Fernell.

2018-01-12

Fortsatt inventering av arbete med funktionsvariation

Den andra och avslutande delen kring arbetet med funktionsvariation och arbete på Arbetsmarknads- och socialförvaltn…

2018-01-11

PTSD center uppmärksammas av Nordens välfärdscenter

FINSAM har kontaktats av Nordens välfärdscenter angående PTSDs arbete de senaste åren.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit